Nasza katedra oferuje usługi na poziomie konsultacji, metrologii i długoterminowej współpracy w zakresie charakterystyki materiałów, wytwarzania nanomateriałów, tribologii i tribochemii.
Charakterystyka materiałów
Oferujemy zaawansowane mikroskopowe techniki badań i obrazowania powierzchni, takie jak SEM/EDS i AFM/STM, a także rentgenowskie metody analizy składu pierwiastkowego szerokiej gamy materiałów. Dodatkowo proponujemy również badania z wykorzystaniem nowoczesnych mikroskopów optycznych przystosowanych do pomiarów zwilżalności powierzchni i swobodnej energii powierzchniowej w temperaturze pokojowej oraz w temperaturach poniżej 0°C. Charakterystyka materiałów może być poprzedzona plazmowym czyszczeniem powierzchni połączonym z aktywacją powierzchni plazmą. Uzupełnieniem badań mikroskopowych są pomiary wielkości cząstek układów koloidalnych metodą dynamicznego rozproszenia światła DLS. Posiadamy również doświadczenie w charakterystyce materiałów z wykorzystaniem spektroskopii FTIR.
MIKROSKOPIA ELEKTRONOWA
twój klucz do innowacyjnych technologii
Badanie struktury materiałów
Jeśli stawiają Państwo na jakość i wytrzymałość produkowanych wyrobów, warto poznać strukturę materiałów wykorzystywanych w procesach technologicznych.
Poznając kształt, rozmiar lub ułożenie obiektów wchodzących w skład oferowanych produktów, możecie Państwo dobrać właściwości materiałów do potrzeb odbiorców.
Obrazowanie materiałów warstwowych, stopów, warstw ochronnych, powłok antykorozyjnych lub dekoracyjnych
Chcesz dowiedzieć się czy stosowany przez Twoje przedsiębiorstwo materiał jest jednorodny i pozbawiony defektów? Zbadaj jego strukturę! Będziesz pewny jakości swoich produktów.
Dzięki temu możesz kontrolować jakość surowców, produkowanych wyrobów oraz jeszcze lepiej utrzymywać powtarzalność stosowanych procesów technologicznych.
Analiza trwałości warstw i powłok
Jeśli wyroby Twojego przedsiębiorstwa nie spełniają oczekiwań konsumentów, w szczególności mają obniżoną wytrzymałość, sprawdź spójność materiału, z którego są wykonywane.
Przeprowadzone badania pozwolą zlokalizować, w którym miejscu powstają uszkodzenia, dzięki czemu będziesz w stanie je usunąć i wytworzyć materiał spełniający oczekiwania Twoich kontrahentów.
Badanie grubości powłok
Chcesz dowiedzieć się jakiej grubości są wytwarzane przez Ciebie powłoki?
Wykonaj badania mikroskopowe, które pozwolą na określenie grubości powłoki z dużą precyzją. Badanie przełomu lub zgładu pozwoli również określić budowę chemiczną i strukturę materiału na różnych głębokościach pod jego powierzchnią. Możemy także wykonać profil głębokościowy rozkładu pierwiastków w badanych powłokach.
Badanie czystości materiałów
Jeśli ważnym parametrem jakości Twojego produktu jest jego czystość, wykonaj najwyższej jakości testy, które zidentyfikują każde zanieczyszczenie.
Zanieczyszczenia obecne w materiałach mogą pochodzić z procesu produkcji, jak również mogą być wynikiem niewłaściwego przetwarzania i przechowywania, zarówno surowców jak i wytworzonego produktu. Sprawdzenie czystości wytwarzanych materiałów pozwoli zlokalizować i wyeliminować obecność zanieczyszczeń. Odbiorcy Twoich produktów będą mieli pewność, że są one wykonane z materiałów o najwyższej jakości.
Analiza wielkości i kształtu cząstek materiałów sypkich - granulatów, proszków, wypełniaczy
Jeśli wielkość i kształt cząstek decyduje o jakości wytwarzanych przez Ciebie produktów, wykonaj analizę rozmiarów wraz z histogramem wielkości ziaren.
Kontrola tych parametrów może być kluczowa w celu otrzymania produktów najwyższej jakości o pożądanych właściwościach. Badaj i zyskaj przewagę konkurencyjną.
Analiza jednorodności składu chemicznego, identyfikacja obcych wtrąceń
Mimo jednorodnej budowy, Twoje produkty wykazują nieodpowiednie właściwości? Może w trakcie procesu produkcyjnego nastąpiło jego zanieczyszczenie lub powstały ubytki?
Możesz to sprawdzić wykonując mapę składu chemicznego (rozkładu pierwiastków w badanej próbce), która pozwoli określić jednorodność próbki i zidentyfikuje ewentualne wtrącenia obce.
Analiza pierwiastkowa materiałów
Chcesz poznać skład pierwiastkowy materiału w celu jego identyfikacji lub potwierdzenia zgodności z normą?
Możemy wykonać jakościową i ilościową analizę składu pierwiastkowego Twojego materiału. Pozwoli Ci to na precyzyjne sprawdzenie jakości półproduktów i wyrobów końcowych oraz identyfikację niepożądanych wtrąceń.
Pobierz ulotkę
Wytwarzanie nanomateriałów
Proponujemy naszą pomoc i wsparcie w syntezie nanocząsteczek metali i tlenków metali z wykorzystaniem metod chemicznych i fotochemicznych. Oferujemy współpracę na polu wytwarzania cienkich powłok przy użyciu metod zol-żel połączonych z nanoszeniem przez zanurzanie i pokrywanie odśrodkowe, wytwarzania warstw i układów samoorganizujących oraz warstw Langmuir-Blodgett. Posiadamy także możliwości wytwarzania powłok metodami wspomaganymi plazmowo a także osadzania powłok i modyfikacji powierzchni w fazie ciekłej i gazowej.
Tribologia i tribochemia
Jesteśmy gotowi do współpracy w dziedzinie badań tribologicznych. Oferujemy standardowe urządzenia do testów tarciowych typu aparat czterokulowy oraz aparat kula-tarcza do badań olejów, dodatków przeciwzatarciowych i przeciwzużyciowych oraz różnych rodzajów materiałów i powłok w skali makro. Chętnie podejmiemy współpracę w dziedzinie badań właściwości tarciowych i adhezji cienkich powłok w micro-/nano- skali z wykorzystaniem mikrotribometru oraz mikroskopii sił atomowych.