HISTORIA KATEDRY
Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej powstała 1 października 2009 r. w wyniku połączenia Katedry Chemii Ogólnej i Nieorganicznej oraz Katedry Analizy Instrumentalnej. Do 30 września 2009 r. kierownikiem Katedry Chemii Ogólnej i Nieorganicznej był prof. Henryk Scholl. W latach 2009–2014 Katedrą Chemii Nieorganicznej i Analitycznej kierował dr hab. prof. UŁ Grzegorz Andrijewski. Od 1 października 2014 r. kierownikiem Katedry jest prof. Sławomira Skrzypek. Do 1 października 2016 w skład Katedry wchodził Zakład Analizy Instrumentalnej kierowany przez prof. Witolda Ciesielskiego, Zakład Elektroanalizy i Elektrochemii kierowany przez dr hab. prof. UŁ Sławomirę Skrzypek, Zakład Chemii Nieorganicznej kierowany przez dr. hab. prof. UŁ Grzegorza Andrijewskiego oraz Pracownia Zagrożeń Środowiska kierowana przez dr. Dominika Szczukockiego. Od 1 października 2016 r. Zakład Chemii Nieorganicznej zmienił nazwę na Zakład Chemii Nieorganicznej i Magnetochemii, a kierownikiem Zakładu został dr hab. prof. UŁ Marek Zieliński. W skład w/w Zakładu weszła Pracownia Zagrożeń Środowiska, Pracownia Chemii Nieorganicznej oraz Pracownia Magnetochemii.
W latach 2011–2014 w skład Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej wchodził także Zakład Analityki Chemicznej kierowany przez dr. hab. prof. UŁ Roberta Zakrzewskiego. Zakład ten 1 października 2014 r. został przekształcony w Zakład Dydaktyki Chemii i Popularyzacji Nauki, a od 1 października 2016 r Zakład ten wszedł w skład Katedry Ochrony Środowiska.
Od 1 października 2024 w związku z ujednolicaniem struktur organizacyjnych na UŁ i zapisem w Statucie UŁ w Katedrach zlikwidowano Zakłady, w ich miejsce powstały zespoły badawcze. Po 40-u latach działalności Zakład Analizy Instrumentalnej przekształcił się w Zespół Elektrochemii Teoretycznej i Stosowanej oraz Bioelektrochemii (lider grupy prof. Valentin Mirceski), w skład Katedry wchodzą też Zespół Elektroanalizy i Elektrochemii (prof. Sławomira Skrzypek), Zespół Chemii Nieorganicznej i Magnetochemii (dr hab. prof. UŁ Marek Zieliński) oraz Zespół Elektrochemii Granic Fazowych (dr hab. prof. UŁ Łukasz Półtorak).