Zdjęcie w tle – kolby i logo Akademii (sowa)

 

PROGRAM

Wykład 1
Październik  23.10.2024
dr hab. Kamila Borowczyk
„Świnka morska” – mysz czy królik. Zwierzęta w badaniach laboratoryjnych. 

Wykład 2
Listopad 20.11 2024
dr Michał Wasiak
Koloidy - czyli co mają ze sobą wspólnego: smog, majonez i greckie Ouzo.  

Wykład 3
Grudzień 18.12.2024
dr Michał Piotrowicz 
Przypadek czy wiedza i lata pracy – słów kilka skąd się biorą leki. 

Wykład 4
Styczeń 22.01.2025
dr hab. Stanisław Porwański, prof. UŁ
Kilka słów o cukrach, czyli chemia słodkiego smaku. 

Wykład 5
Marzec 05.03.2025
dr Monika Skowron - Jaskólska
Czy chemia może być sucha?   

Wykład 6
Marzec 26.03.2025 
dr Aleksandra Szcześniak  
Czym to pachnie, czyli kilka słów o chemii zmysłów?  

Wykład 7
Kwiecień 23.04. 2025
dr Dominik Szczukocki, prof. UŁ & dr Barbara Krawczyk
Cyjanobakterie – sprzymierzeńcy czy wrogowie?   

Konkurs chemiczny-dla chętnych i spełniających warunki 
Maj 21.05. 2025

WARSZTATY CHEMICZNE DLA LAUREATÓW KONKURSU CHEMICZNEGO 
16, 17, 18 czerwca 2025 rok

Zakończenie Akademii Ciekawej Chemii.
Czerwiec 18.06.2025
Na spotkaniu nastąpi wręczenie nagród laureatom Konkursu Chemicznego ACCh oraz wręczenie dyplomów najaktywniejszym uczestnikom Akademii. 

WYKŁADY

Październik  23.10.2024
dr hab. Kamila Borowczyk
„Świnka morska” – mysz czy królik. Zwierzęta w badaniach laboratoryjnych. 

Badania z wykorzystaniem zwierząt budzą skrajne emocje i poddawane są moralnej ocenie. Skłaniają do odpowiedzi na pytanie, czy potrzeba opracowania nowych, lepszych technologii tworzenia leków, produkcji żywności, czy projektowania bardziej efektywnych procedur medycznych jest ważniejsza niż zdrowie i cierpienie zwierząt?  

Część społeczeństwa uważa za zasadne używanie zwierząt w celach naukowych. Inni są zdania, że nie można poświęcać żywych organizmów. Przeciwnicy często nie zdają sobie także sprawy, iż sami korzystają z wyników tych badań, nie zwracając uwagi na fakt, że testy na zwierzętach prowadzą do poprawy jakości wytwarzanego produktu, a w konsekwencji poprawy życia ludzi. Często przytaczanym argumentem jest złe traktowanie zwierząt uczestniczących w prowadzonych badaniach naukowych… 

Czy jest tak w rzeczywistości? Ile wiemy na temat procedur z udziałem zwierząt? Jak wyglądają ośrodki badań z udziałem zwierząt? Jakim procedurom poddawane są zwierzęta laboratoryjne? Czy i w jaki sposób badacze starają się zapewnić dobrostan zwierzętom laboratoryjnym? I ostatnie pytanie, czy my możemy dać tym zwierzętom drugie życie?  

Odpowiedzi na te pytania będą tematem wykładu zatytułowanego „Świnka morska, mysz, czy królik – zwierzęta w badaniach laboratoryjnych?”.

 

Dr hab. Kamila Borowczyk w 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, a w 2012 r. obroniła, również z wyróżnieniem, rozprawę doktorską zatytułowaną „Homocysteina jako składnik białek człowieka i innych ssaków, badania chromatograficzne”. W czerwcu tego roku uzyskała stopień doktora habilitowanego. Jako adiunkt w Katedrze Chemii Środowiska Wydziału Chemii UŁ prowadzi wykłady i laboratoria związane z tematyką  pobierania i przygotowania próbek biologicznych do analizy technikami separacyjnymi. Obecnie Jej działalność naukowa dotyczy opracowywania nowych, przyjaznych środowisku narzędzi analitycznych umożliwiających analizę próbek biologicznych oraz żywności.   

Doświadczenie w pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi dr Borowczyk zdobyła na zagranicznych stażach naukowych realizowanych w USA na University of Medicine and Dentistry of New Jersey oraz Rutgers University. Jest stypendystką grantów Preludium  i Sonata finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, programu „Top 500 Innovators – Science, Management, Commercialization” finansowanego przez MNiE, realizowanego w Stanford University oraz programu im. Mieczysława Bekkera finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Jest także laureatką nagrody indywidualnej przyznanej przez Polską Akademię Nauk, Oddział w Łodzi.  

Pliki do pobrania

Listopad 20.11 2024
Dr Michał Wasiak
Koloidy, czyli co mają ze sobą wspólnego: smog, majonez i greckie Ouzo. 

Wykład będzie dotyczyć układów koloidalnych. Na wykładzie przedstawiona zostanie definicja koloidów, omówione zostaną różne rodzaje koloidów, ze zwróceniem uwagi na ich występowanie w otaczającym świecie. Omówione będą struktura i charakterystyczne właściwości układów koloidalnych. Mowa będzie też o roztworach związków powierzchniowo czynnych, emulsjach, mikroemulsjach i emulsjach bezsurfaktantowych.

Dr Michał Wasiak ukończył studia magisterskie na kierunku Chemia, na Wydziale Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Od początku swojej działalności naukowo-dydaktycznej zatrudnony w Katedrze Chemii Fizycznej UŁ, początkowo na etacie asystenta, obecnie na etacie adiunkta. W 2007 obronił na wydziele Fizyki i Chemii UŁ stopień doktora nauk chemicznych.
Tematyka badacza, którą się zajmuje obejmuje głównie termodynamikę roztworów, w szczególności procesu micelizacji związków powierzchniowo czynnych. Główne techniki badawcze to kalorymetria, konduktometria.
Prowadzi wykłady z Chemii Fizycznej, Chemii Koloidów i Związków Powierzchniowo Czynnych, zajęcia laboratoryjne i kowersatoryjne z Chemii Fizycznej i Ogólnej, Laboratoria Specjalizacyjne. Bierze udział w organizowaniu i prowadzeniu warsztatów w ramach Akademii Ciekawej Chemii od początku ich działalności.