Historia Katedry Chemii Organicznej i Stosowanej
Studia chemiczne i badania w zakresie chemii organicznej były rozwijane od momentu powołania do życia Uniwersytetu Łódzkiego, w maju 1945 roku. Początkowo ta działalność była prowadzona w ramach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, na którym utworzono w roku akademickim 1946-1947 pierwszy Zakład Chemii Organicznej, którym kierowała prof. zw. Anna Chrząszczewska. Faktycznie, ten zakład rozpoczął swoja działalność już w marcu 1945 roku, czyli jeszcze przed oficjalną datą powstania Uniwersytetu Łódzkiego. Nabór studentów na pierwszy rok studiów chemicznych odbył się już jesienią 1945 roku.
W roku 1951 powstał Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny, który następnie został przemianowany na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii (w roku 1956). Istniejący już wcześniej Zakład Chemii Organicznej został przekształcony w Katedrę Chemii Organicznej z Zakładem Chemii Organicznej i tymi jednostkami kierowała nadal prof. zw. Anna Chrząszczewska. W roku akademickim 1963-1964 kierownictwo Zakładu Chemii Organicznej objął, przybyły z Poznania, prof. zw. dr Witold Hahn. Kolejne zmiany organizacyjne w roku akademickim 1972-1973 polegały na powołaniu Instytutu Chemii (dyrektor: prof. zw. dr Witold Hahn), a w jego strukturze utworzono Zakład Chemii Organicznej, którym kierował prof. zw. dr Witold Hahn. Od roku akademickiego 1987-1988 dyrektorem Instytutu Chemii został prof. nadzw. dr hab. Romuald Skowroński i wtedy utworzono Zakład Syntezy Organicznej a jego pierwszym kierownikiem został doc. dr hab. Romuald Bartnik; jednocześnie istniał także Zakład Chemii Organicznej kierowany przez prof. nadzw. dr hab. Romualda Skowrońskiego.
Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej została utworzona w roku akademickim 1991-1992 a jej pierwszym kierownikiem został prof. dr hab. Romuald Bartnik. Przez szereg kolejnych lat w katedrze istniały dwa zakłady: Zakład Syntezy Organicznej (kierownik: prof. dr hab. Romuald Bartnik) oraz Zakład Związków Heteroorganicznych (Kierownik: prof. dr hab. Grzegorz Mlostoń). W roku 2002 z Zakładu Syntezy Organicznej został wyodrębniony Zakład Chemii Węglowodanów kierowany przez dr. hab. Bogusława Kryczkę, prof. UŁ, a kierownikiem Zakładu Syntezy Organicznej został dr hab. Stanisław Leśniak, prof. UŁ. W roku 2013 zostały one połączone w Zakład Katalizy i Syntezy Organicznej, którym do roku 2020 kierował prof. dr hab. Stanisław Leśniak.
Wcześniej, w roku 1996 nastąpił podział Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, który doprowadził do utworzenia Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Fizyki i Chemii, na którym nadal istniała Katedra Chemii Organicznej i Stosowanej. Na tym nowym Wydziale, w roku 2000, ponownie powołano Instytut Chemii ze wszystkimi, dotychczas istniejącymi katedrami i zakładami chemicznymi, a jego dyrektorem został dr hab. Bogusław Kryczka, prof. UŁ. Ta sama struktura katedr i zakładów, ale już bez Instytutu, została zachowana w ramach wydziału, który powstał na Uniwersytecie Łódzkim w roku 2007 po podziale Wydziału Fizyki i Chemii na Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Chemii. W roku 2003 kierownictwo Katedry Chemii Organicznej i Stosowanej objął prof. dr hab. Grzegorz Mlostoń, który pełnił tę funkcję do roku 2020.
Aktualnie, kierownikiem Katedry Chemii Organicznej i Stosowanej jest dr hab. Marcin Jasiński, prof. UŁ (od roku 2020). W strukturze katedry funkcjonują dwa zakłady: Zakład Katalizy i Syntezy Organicznej (kierownik: dr hab. Michał Rachwalski, prof. UŁ) oraz Zakład Związków Heteroorganicznych (kierownik: dr hab. Marcin Jasiński, prof. UŁ). Katedra jest zasocjowana organizacyjnie z dydaktyczną Pracownią Preparatyki Organicznej im. Stanisława Kostaneckiego, którą kieruje dr Katarzyna Urbaniak. Ponadto, wspólnie z firmą Theta, Katedra zorganizowała Studia Podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi; studia prowadzą nieprzerwanie działalność od roku 2008, a jego kierownikiem jest dr hab. Jarosław Romański, prof. UŁ.
Osoby, które uzyskały tytuł profesora w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej (od roku 1991 do chwili obecnej):
- Piotr Kaszyński – 2012
- Stanisław Leśniak – 2011
- Grzegorz Mlostoń – 1998
Osoby, które uzyskały stopień dr hab. w Katedrze Chemii Organicznej i Stosowanej (od roku 1991 do chwili obecnej):
- Marcin Jasiński – 2016
- Stanisław Porwański – 2014
- Michał Rachwalski – 2014
- Anna Zawisza – 2013
- Jarosław Romański – 2009
- Piotr Kaszyński – 2007
- Stanisław Leśniak – 1996
- Bogusław Kryczka – 1995
- Grzegorz Mlostoń – 1991