KIERUNEK: CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA

Opis studiów

Studia na kierunku CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA przeznaczone są dla studentów, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nowej i dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki – nanotechnologii oraz chemii materiałów. Kierunek przeznaczony jest dla absolwentów 3,5-letnich studiów inżynierskich oraz studiów magisterskich. Celem studiów jest wykształcenie specjalistów pracujących w ośrodkach związanych z prowadzeniem badań naukowych oraz specjalistów w dziedzinie nanotechnologii pracujących w innowacyjnych gałęziach przemysłu, medycyny, farmacji itp. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie nanotechnologii i chemii materiałów na wykładach specjalizacyjnych i monograficznych, a także na specjalistycznych zajęciach laboratoryjnych oraz warsztatach chemicznych. Dodatkową wiedzę studenci zdobywają m. in. na wykładach ze spektroskopii, krystalografii oraz chemii teoretycznej. Atutem kierunku są zajęcia z AutoCAD’a oraz druku 3D. Studenci zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w chemii materiałów i nanotechnologii. Uzupełnieniem zajęć są przedmioty humanistyczne i lektoraty. Realizacja tych przedmiotów odbywa się w nowoczesnych salach wykładowych oraz w nowoczesnych laboratoriach badawczych wyposażonych w specjalistyczną aparaturę pomiarową najnowszej generacji. Umożliwiamy także dostęp do literatury fachowej.

Ukończenie kierunku i zdobycie zaawansowanej wiedzy z zakresu chemii materiałów i nanotechnologii:

  • pozwalają efektywnie pełnić rolę eksperta w instytucjach badawczych i przedsiębiorstwach wykorzystujących innowacyjne nanomateriały,
  • przygotowują do obsługi nowoczesnej aparatury badawczej,
  • umożliwiają przygotowanie się do dalszego rozwoju naukowego np. w szkole doktorskiej.

Specjalności

Chemia materiałow i nanotechnologia.

Główne przedmioty

  • Zajęcia specjalistyczne
  • Specjalistyczne warsztaty chemiczne
  • Nowoczesne metody badań substancji chemicznych
  • Współczesne trendy w nanotechnologii
  • Spektroskopia 
  • Krystalografia
  • Zastosowanie chemii teoretycznej w nanotechnologii
  • Przedsiębiorstwa chemiczne w Polsce
  • Walidacja metod pomiarowych
  • Wstęp do AutoCAD
  • Techniki druku 3D
  • Komercjalizacja wyników badań
     

Sylwetka absolwenta

Celem kształcenia na kierunku CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA jest wykształcenie absolwenta dysponującego pogłębioną wiedzą z zakresu zaawansowanych metod i technik badawczych stosowanych w chemii, chemii materiałów i nanotechnologii. Szczególny nacisk położony jest na opanowanie umiejętności wytwarzania i badania szeregu ważnych grup nanomateriałów, obsługi zaawansowanej aparatury badawczej, samodzielnego pozyskiwania i analizowania informacji oraz ich wykorzystania w pracy naukowej i zawodowej. W studentach kształtujemy umiejętność krytycznego myślenia, wiązania faktów z różnych dziedzin wiedzy i poprawnej interpretacji uzyskanych danych. Absolwent kierunku stanie się ekspertem i specjalistą w obszarze chemii materiałów i nanotechnologii. Absolwent kierunku uzyska umiejętności dające szersze możliwości na rynku pracy, gdyż będzie posiadał wiedzę oraz przygotowanie merytoryczne i praktyczne do profesjonalnego podjęcia i realizowania działań zawodowych w przedsiębiorstwach wdrążających nowoczesne materiały i nanotechnologie. Absolwent będzie mógł również zdobyć wiedzę oraz zgromadzić dorobek naukowy niezbędny w rekrutacji do Szkół Doktorskich.

Zasady przyjęć

Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń ocena na dyplomie plus średnia ocen ze studiów inżynierskich kierunku Chemia materiałów i nanotechnologia oraz pokrewnych lub magisterskich kierunku Chemia, Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu, Chemia kosmetyczna, Analityka chemiczna lub kierunków o pokrewnych programach. 

Niezbędne jest złożenie dyplomu ukończenia studiów  wraz z suplementem zawierającym program studiów z wykazem godzin dydaktycznych, punktów ECTS i ocen. W przypadku braku suplementu należy przedstawić wyciąg z indeksu poświadczony przez macierzystą uczelnię. 

Do kwalifikacji dopuszczeni będą tylko ci kandydaci, którzy zrealizowali program studiów pierwszego stopnia dający możliwość wypełnienia w trakcie studiów drugiego stopnia efektów uczenia się stawianych absolwentowi studiów pierwszego stopnia na kierunku Chemia materiałów i nanotechnologia (do ok. 200 godzin różnic programowych do uzupełnienia w ciągu dwóch lat). Podejmując decyzję o przyjęciu tych kandydatów Podkomisja Rekrutacyjna określa różnice programowe, które kandydat powinien uzupełnić w trakcie trwania studiów. 

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: dziekanat@chemia.uni.lodz.pl

Telefon: (42) 635 58 58

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Chemii

Tamka 12 91-403 Łódź

Pomorska 163/165 90-236 Łódź