Podczas dwóch dni Zjazdu Dziekanów Wydziałów Chemicznych – 1 i 2 lutego 2024 roku – podejmowano ważne dla nauki i szkolnictwa wyższego wątki. Intensywnie dyskutowano na tematy związane z zarządzaniem, finansami, współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz kształceniem. Podjęto rozmowy o ewaluacji dyscyplin naukowych, która będzie przeprowadzona już za dwa lata, o możliwościach rozwoju kadry i awansach naukowych.
Prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska – rektor Uniwersytetu Łódzkiego:
Jestem dumna, że nasza uczelnia pełni rolę współorganizatora tak istotnego spotkania, tworząc platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz umacaniania relacji.
Pierszego dnia goście spotkali się w gmachu „Alchemium – magia chemii jutra”, siedzibie Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Zostali powitani przez prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Jóźwika – rektora Politechniki Łódzkiej oraz prof. Małgorzatę Szynkowską-Jóźwik – dziekan Wydziału Chemicznego PŁ i prof. Sławomirę Skrzypek – dziekan Wydziału Chemii UŁ.
Drugi dzień Zjazdu to czas, którego gospodarzem była nasza uczelnia. Obrady rozpoczął panel dyskusyjny: „Quo vadis szkolnictwo wyższe?” z udziałem:
- prof. dr hab. Elżbiety Żądzińskiej – rektor Uniwersytetu Łódzkiego
- prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Jóźwika – rektora Politechniki Łódzkiej
- prof. Teofila Jesionowskiego – rektora Politechniki Poznańskiej, przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
Zjazdy Dziekanów Wydziałów Chemicznych od lat stanowią forum do otwartych, często niełatwych dyskusji na temat nowych wyzwań stawianych przed uczelniami w zmieniającym się świecie
– komentuje prof. dr hab. Sławomira Skrzypek, dziekan Wydziału Chemii UŁ.
Panel pod nazwą „Umiejętności studenta w szybko zmieniającej się rzeczywistości” poświęcony został wyzwaniom dydaktycznym, wynikającym ze zmian na rynku pracy i oczekiwań młodych ludzi. Podjęto też kwestię nowych strategii promocji nauki wśród młodzieży szkolnej. Podczas dyskusji poszukiwano odpowiedzi na pytanie: „Rekrutacja – co się dzieje?”.
Podczas spotkania poruszony został szeroko dyskutowany w środowisku naukowo-biznesowym temat technologii z obszaru wody, wodoru i węgla.
W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło ponad 100 dziekanów i prodziekanów wyziałów chemicznych z uczelni w całej Polsce, jak również reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Doskonałości Naukowej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zjazdowi towarzyszyły wystąpienia dotyczące Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz przedstawicieli firm reprezentujących wiodących producentów aparatury naukowo-badawczej, technologicznej oraz medycznej z Polski i Francji.
Więcej informacji o panelistach i przebiegu Zjazdu Dziekanów Wydziałów Chemicznych można przeczytać na stronie wydarzenia.
materiał: Politechnika Łódzka
redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
zdjęcia: Jacek Szabela, Politechnika Łódzka.