Jubileuszowe Spotkanie Absolwentów Kierunku Chemicznego na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŁ

W dniu 05 czerwca 2024 r. odbyło się Jubileuszowe Spotkanie Absolwentów Kierunku Chemicznego działającego w ramach byłego Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii istniejącego na Uniwersytecie Łódzkim w latach 1951‒1996. W ten sposób świętowano 50-lecie ukończenia studiów oraz uzyskania dyplomów magisterskich w roku 1974. Dzięki działalności Stowarzyszenia Absolwentów i posiadanemu bankowi adresów mailowych oraz pocztowych udało się nawiązać kontakt z wieloma absolwentami i ostatecznie na to spotkanie, zorganizowane w obiektach UŁ, przybyło 30 osób mieszkających obecnie w różnych miastach w Polsce oraz za granicą.

Uczestnicy Jubileuszowego Spotkania Absolwentów w gmachu Rektoratu UŁ przy ul. Narutowicza 68

Pierwsza część spotkania odbyła się w Sali Rady Wydziału Chemii przy ul. Tamka 12 i rozpoczęła się chwilą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych koleżanek i kolegów z jubileuszowego rocznika. Następnie, uczestnicy zostali powitani przez Panią Prodziekan dr hab. Annę Zawiszę, prof. UŁ oraz przez Pełnomocnika Dziekana ds. Spraw Absolwentów, Panią dr hab. Magdalenę Małecką, prof. UŁ. Była to okazja do przedstawienia aktualnej organizacji studiów chemicznych na UŁ oraz do wspomnień opartych o prezentacje archiwalnych fotografii oraz wypowiedzi kilku uczestników spotkania. Prof. Magdalena Małecka podkreśliła, że spośród grona absolwentów kończących studia w roku 1974 (lub 1975), wiele osób zasiliło kadrę naukowo-dydaktyczną UŁ oraz kadrę naukową utworzonego w 1972 r. Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. W tej grupie absolwentów znajdują się osoby, które uzyskały potem tytuły profesora (Adam Bald, Krzysztof Gwoździński, Grzegorz Mlostoń), stopień dr. hab. (Przemysław Gerstman, Marek Kozłowski, Ryszard Nazarski) oraz doktora (Jolanta Barczyńska, Krystyna Brzezińska (z domu Tosik), Paweł Góralski, Grzegorz Grabowski, Jerzy Gregorowicz, Danuta Kaźmierczak, Stanisław Komisarski, Roman Łukaszewicz, Tomasz Michalski, Tomasz Olszak, Marek Pakulski).  

Pobyt przy ul. Tamka 12 zakończyło zwiedzanie Pracowni Spektroskopii Molekularnej, po której, oprowadzał jej kierownik, dr hab. Damian Plażuk, prof. UŁ.  

W drugiej części uczestnicy zwiedzili zrewitalizowany, zabytkowy gmach obecnego Rektoratu UŁ znajdujący się przy ul. Narutowicza 68, który stanowił główne miejsce prowadzenia zajęć audytoryjnych i laboratoryjnych w latach ich studiów. Szczególnie zainteresowanie wzbudziły Sala Senatu UŁ wraz z galerią rektorów UŁ oraz pieczołowicie odtworzona tablica umieszczona w niszy na półpiętrze, poświęcona pamięci legionistów poległych w latach 1914-1920, będących uczniami Szkoły Zgromadzenia Kupców Miasta Łodzi, które było właścicielem i zarządcą tego budynku aż do wybuchu II wojny światowej. Przewodnikiem po gmachu Rektoratu był dr Dominik Szczukocki, prof. UŁ.  

Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem w zmodernizowanych pomieszczeniach Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18. Warto podkreślić, że wszystkie koszty związane z organizacją Jubileuszowego Spotkania Absolwentów zostały w pokryte dzięki wsparciu finansowemu Dziekana Wydziału Chemii, Pani prof. dr hab. Sławomiry Skrzypek oraz donacji jednego z jego uczestników, który ukończył studia chemiczne w 1974 r. broniąc pracę magisterską przygotowaną pod opieką naukową doc. dr hab. Romualda Skowrońskiego, późniejszego rektora UŁ.  

Łódź, w czerwcu 2024 r.  

(Grzegorz Mlostoń, Ryszard B. Nazarski)